דיני משפחה וחדלות פירעון 

עוד
מאמרים

תוכן עניינים

לבדיקת זכאות לחדלות פירעון

במשרדנו מטפלים בשני תחומים שונים, דיני משפחה וחדלות פירעון. לכאורה אלו נושאים מאוד שונים – דיני משפחה עוסקים לרוב בהסדרת מערכות יחסים פרטיות, לדוגמא, מערכת יחסים פורמלית של בני זוג בתחילתה או סיומה, או למשל בטיפול בנכסים שברשות לקוח או לקוחה לאחר מותם. בעוד בדיני חדלות, מערכות היחסים שבאים להסדיר אינן אישיות אלא עסקיות, ו/או של האזרח מול המדינה, כך שהטיפול מתנהל מול הלקוח או הלקוחה בעלי החובות, הנושים שלהם, רשויות המדינה, ההוצאה לפועל או בית משפט מחוזי, על מנת להסדיר את עניין החובות. זאת אומרת שהדיונים אינם מתרחשים באותן ערכאות, הלקוחות אינם זקוקים לייצוג מאותן סיבות, והנושאים שעולים במהלך הדיונים לא בהכרח חופפים. 

למרות השוני שציינו, יש יותר מהמשותף בתחומים אלה מאשר נראה. ראשית כל, מצבים כמו גירושין או הכרזה על חדלות פירעון הינם מצבים של משבר אישי. אנשים מגיעים לייעוץ במצב נפשי נסער, אחרי שעברו תקופה של זמן מה בלחץ נפשי, בין אם בשל ריבים ומתחים בזוגיות, ובין אם בשל הצטברות חובות רבים שגוררים מצבים כמו עיקולים ודרישות חוב. במצבים כאלה קשה לחשוב ברציונאליות ולהתנהג באופן אובייקטיבי ורגוע. 

לפיכך המשימה של עורך הדין היא להתנהג ברגישות מול הלקוח או הלקוחה ולאפשר להם לארגן את מחשבותיהם ואת טענותיהם בצורה מסודרת כדי שיוכלו בתור התחלה לראות מהי תמונת המצב שלהם נכון להיום, ומתוך כך ליצור ביחד תוכנית פעולה לעתיד. דרושה אמפתיה ויכולת הכלה לצד יכולת לקדם תהליכים שהלקוח אולי דחה או נמנע מהם כי הם מורכבים ומעמיסים נפשית. 

בנוסף, בשני התחומים יש צורך לנסח חוזים כדי להסדיר את מערכות היחסים שאתם הלקוחות צריכים לסדר, וזה תחום שהידע המקצועי של עורך הדין חיוני. כדי למנוע פרצות בחוזה החוקי שיכולים להכניס את הלקוחות לצרות. בין אם מדובר בהסכם גירושין הבא להסדיר משמורת על ילדים ודמי מזונות, או תצהירים שחייבים להגיש בפני נושים לגבי מצבם הכלכלי, טעויות בנוסח עלולות לעלות ללקוח ביוקר. 

המשפט "אל תהיה צודק, תהיה חכם", יכול להתייחס לשני תחומים אלה. בדיני משפחה הרבה פעמים דיונים נגררים בשל הקשר בין כסף לזוגיות, או משפחה. כשאנחנו נותנים כסף לאדם קרוב אלינו אנחנו כאילו מפגינים בפניהם עד כמה אנחנו אוהבים אותם, וגם ההפך, כשאנחנו מונעים מאיתם כסף. 

במקרה של טיפול בחובות גם נכנס עניין רגשי, למשל כשעסק אותו בנה הלקוח במו ידיו נכנס לחובות זה מאוד קשה לו, כיוון שהרבה פעמים האדם מרגיש הזדהות מוחלטת עם העסק, המקצוע שלו מהווה חלק מהזהות שלו, וכאשר העסק נכשל זה מרגיש כמו פגיעה גדולה בבטחון העצמי ובאגו שלו. 

התפקיד של עורכי הדין הוא לייעץ איזו התנהלות תהיה הכי טובה עבור הלקוחות, וזה אומר שהם לא יכולים לפעול מהמקום הרגשי הזה. הם אלה שאמורים לספק פרספקטיבה אובייקטיבית ונטולת סנטימנטים. במקרה של דיני משפחה, לעיתים המשמעות היא להתפשר על כסף, או תנאים בהסכם הגירושין. גם בתחום של הליך חדלות פירעון, או בהליך פשיטת רגל יש הרבה עניינים בהם צריך להתפשר על הצדק, לטובת מה יותר חכם לעשות. למשל בעניין מצב חובות של חברה, לפעמים אין ברירה וצריך לוותר ולפרק אותה, למרות שרוצים להמשיך ולנסות להמשיך לפעול למרות הכל. 

מעבר לכך, בשני התחומים דרוש מעורך הדין המייצג יכולת משא ומתן שתסייע לפשר ולהביא להבנות בין הלקוחות לבין מי שהם מתנהלים מולו – בין אם זה בן או בת הזוג או נושים. גם כשלקוחות יודעים מה הם רוצים לקדם מראש, לא תמיד יש להם את הכישורים או הידע איך לנהל משא ומתן מוצלח מול שופט בבית משפט למשפחה או מול הוצאה לפועל. במקרה של בעלי חובות המעוניינים לשקם את עצמם כלכלית, ייעוץ משפטי חשוב מאוד לקידום תהליכי השיקום. 

לפעמים ישנם מקרים בהם ייעוץ נכון של עו"ד מאפשר פשרה מחוץ לבית המשפט, מה שחוסך ללקוחות הרבה זמן, כסף וטרחה, כך שהיכולת של עורך הדין לתווך בין הצדדים השונים, גם אם במבט ראשון נראה שזה עולה ללקוח הרבה כסף, בטווח הארוך זה למעשה יכול לחסוך לו הרבה כסף.

ישנם מקרים בהם ישנה הצטלבות בין דיני משפחה למצב של חדלות פירעון כאשר אדם צריך לשלם מזונות ומעוניין להתחתן ובת זוגו העתידית מעוניינת לנסח הסכם ממון. מצב של חוב מתמשך יוצר לעיתים קרובות מתחים בתא משפחתי, שעלולים לגרור גירושין. כך שעו"ד המתמחה בשני התחומים יכול לתרום מניסיונו העשיר בטיפול במקרים מורכבים כאלה.  

לסיכום, המטרה בייעוץ משפטי היא לקדם התנהלות שקולה ואחראית, שתסייע ללקוחות לקדם את מטרותיהם. בסופו של דבר, שני התחומים – דיני משפחה וחדלות פירעון – עוסקים ביציבות כלכלית עתידית של הלקוחות. זהו נושא שלא בכדי מעורר חששות וחרדות, ומטרת התהליכים המשפטיים הינם למנוע את התרחיש הגרוע מכל ממנו הלקוחות חוששים כל כך, בעזרת הייעוץ והנסיון של עורך הדין. 

לפיכך, לא משנה מאיזו סיבה באתם להיוועץ עם עורך דין אצלנו – בין אם זה לפתיחת הליכי חדלות פירעון, לכתוב צוואה, לקבל ייעוץ לגבי הליכי פשיטת רגל, לפתוח תיק גירושין – אנחנו מודעים לכך שאלו רגעים קשים בחייכם, וכאן כדי לטפל בכם במירב הרגישות והעדינות הנדרשים. אם אתם זקוקים לייעוץ משפטי מקצועי, עם יכולת תכנון אסטרטגי מותאם אישית לצרכים שלכם, הגעתם למקום הנכון. 

דילוג לתוכן