המדריך בנושא הסדר חובות 

עוד
מאמרים

תוכן עניינים

לבדיקת זכאות לחדלות פירעון

הסדר חוב, המכונה גם משא ומתן על חובות או בוררות חובות, הוא תהליך של פתרון חובות על ידי הגעה להסדר מוסכם והדדי בין החייב לנושים. בישראל מתנהל תהליך הסדר החוב בחוק גביית חובות, המהווה מסגרת לפירעון חובות עומדים והגנה על זכויות החייב והנושה כאחד.

אם נקלעתם למצב בו נפתחו נגדכם הליכי הוצאה לפועל והמשכורת שלכם מעוקלת, חשוב לפנות לייעוץ משפטי מעורך דין להסדר חובות. עורך הדין יכול לעזור לכם להבין את הזכויות והאפשרויות שלכם, ויכול לייעץ לכם על דרך הפעולה הטובה ביותר לנקוט לאור מצבכם הכלכלי. אלו אפשרויות עומדות לפניכם? נפרט בבלוג הבא. 

עיקלו לי משכורת, מה עושים? 

אחת משיטות גביית החוב הנפוצות בישראל היא עיקול משכורת, כאשר נושה יכול לקבל כדין חלק ממשכורתו של החייב לצורך החזר החוב. הסכום הניתן לעיקול ממשכורתו של החייב מוגבל על פי סעיף 8 לחוק הגנת השכר – את החוק כלשונו תוכלו לקרוא כאן.

על-פי הוראת סעיף 8 לחוק הגנת השכר חל איסור על העברה או שעבוד או עיקול של מלוא שכר העבודה (למעט עיקול, העברה או שעבוד לשם תשלום מזונות). הוראת הסעיף אף קובעת מהו הסכום שאינו ניתן לעיקול, להעברה או לשיעבוד.
על הנושה לפעול לפי הליכים ספציפיים על מנת ליזום עיקול.

אחת האפשרויות העומדות בפניכם היא לנהל משא ומתן על הסדר חוב מול הנושה. מדובר בהגעה להסכמה עם הנושה לפירעון החוב העומד על פני תקופה, וניתן לעשות זאת בסיוע עורך דין הסדר חובות. עורך הדין יכול לסייע לכם לנהל משא ומתן על תנאי הסדר החוב, ולוודא שההסכם מחייב מבחינה משפטית והכי חשוב הוא לטובתכם.

אפשרות נוספת העומדת לרשותכם היא להגיש בקשה לפתיחת צו הליכים בפיקוח בית המשפט לפי חוק חדלות הפירעון הישראלי החדש. מדובר בהליך המאפשר ליחידים להגיש בקשה לתכנית לשינוי חוב בפיקוח בית המשפט, אותה ניתן לאשר ללא צורך בהליך פורמלי של חדלות פירעון. 

כדי להיות זכאי להליך זה, אדם צריך לעמוד בקריטריונים מסוימים, בין היתר כמו להיות בעל חוב של 50,000 שקלים ומעלה, מרכז חייו של המבקש נמצא בישראל והוא מתגורר בה כעת, או התגורר בה במהלך 6 חודשים שקדמו להגשת הבקשה, לחייב ישנו עסק או עסקים בישראל ונכסים מכל סוג שהוא ויכולת להוכיח שיש לו סיכוי סביר לחזור ליציבות פיננסית אם תאושר התוכנית לשינוי מבנה החוב.

חשוב לזכור שלהסדר חובות יכולה להיות השפעה על דירוג האשראי והיציבות הפיננסית שלכם. לכן, חיוני לפנות לייעוץ משפטי מעורך דין הסדר חובות לפני קבלת החלטות כלשהן. עורך הדין יכול לעזור לכם להבין את ההשלכות האפשריות ויכול לייעץ לכם על דרך הפעולה הטובה ביותר לנקוט לאור מצבכם הכלכלי.

לסיכום

הסדר חוב הוא תהליך של פתרון חובות על ידי הגעה להסדר מוסכם והדדי בתהליך של המשא ומתן בין החייב לנושים. בישראל מתנהל תהליך הסדר החוב בחוק גביית חובות, המהווה מסגרת לפירעון חובות והגנה על זכויות החייב והנושה כאחד. 

אחת משיטות גביית החוב הנפוצות בישראל היא עיקול שכר באמצעות צו עיקול כאשר נושה יכול לקבל כדין חלק ממשכורתו של החייב לצורך החזר החוב. במידה ונקלעתם למצב זה, חשוב לפנות לייעוץ משפטי מעורך דין להסדר חובות. עורך הדין יכול לעזור לכם להבין את הזכויות והאפשרויות שלכם, ויכול לייעץ לכם על דרך הפעולה הטובה ביותר.

השאירו פרטים כאן ונצא לדרך. 

דילוג לתוכן