הסדר חובות ואיך מגיעים אליו?

עוד
מאמרים

תוכן עניינים

לבדיקת זכאות לחדלות פירעון

חובות כספיים וקושי כלכלי הוא הוא נושא רגיש, מורכב ומוכר כמעט לכל אדר בוגר במהלך חייו, חובות לרשויות המס, רשויות ממשלתיות או חובות והלוואות מול הבנקים. 

כניסה למצב של חוב היא דבר שבשגרה במיוחד בעידן התשלומים והאשראי המאוד פופולרי בקרב הצרכנים והצרכן הישראלי בפרט. מצב זה הוא נוח אך יחד עם זאת "טריקי" ומסוכן שכן החברה מתפתה לנצל את האשראי כדי לממן ולכסות הלוואות ישנות. מה שגורם לסחרור כלכלי ולכדור שלג שקשה מאוד לעצור.

התייעצות עם עו ד מומחה בתחום מחיקת חובות והסדר חובות זו לא המלצה אלא קריאת השכמה ומוטב לעשות זאת מבעוד מועד.

מהו למעשה הסדר חוב?

בהתאם לחוק החדש של חדלות פירעון ושיקום כלכלי שנכנס לתוקף בשנת 2019, ההגדרה להסדר חובות היא הסדרת החובות בין חייב פרטי או חברה לבין הנושים שלו, בעזרת הסדר חוב שבוצע כהלכה יכול החייב למחוק את החובות שלו לנושים או להגיע להפטר 

ניתן להגיע להסדר חוב בין החייב לנושים בכל שלב ושלב בהליך המשפטי הנוגע להליכי חדלות פירעון והגבייה מול החייב. 

בכפוף לסעיף 321 לחוק חדלות הפירעון ושיקום כלכלי – התשע"ח 2018 חייבים רשאים להגיע להסדר חוב שלא במסגרת צו לפתיחת הליכים 

סעיף זה הוא למעשה המקביל לסעיף 19א לפקודת פשיטת רגל, אשר הוחלף בחוק החדש. 

באמצעות הסדר חוב ללא פתיחת הליכים ניתנת לחייב הזדמנות למחיקת החובות וקבלת הפטר מבלי לעבור דרך ההליך המורכב והמתמשך שכרוך בהגשת בקשה לחדלות פירעון, וזאת באמצעות הסדרת החוב שלו לנושים בכפוף להוראות החוק החדש, חדלות פירעון ושיקום כלכלי.

הדרך למחיקת חובות

מחיקת חובות הוא הליך משפטי שעובד לפי כללים מוגדרים, הדרך לבצע הליך מחיקת חובות נעשה במספר דרכים עליהם נפרט בהרחבה:

מחיקת החובות שלא במסגרת פתיחת הליכים:

במידה ונקלעתם לחובות ישנו פתרון דיי פשוט והוא לנסות לדבר עם הנושים על מנת להגיע להסדר פשרה ולקבל "תספורת" מהחוב, כתוצאה מכך לקבל הפטר ללא צורך בהליכים בירוקרטיים, יש לשים לב כי ברוב המקרים יידרש בעל החוב לשלם סכום כסף נכבד כדי להגיע לפשרה. 

הליך חדלות פירעון:

הגשת בקשה לפתיחת הליך חדלות פירעון נועדה לתת הזדמנות שנייה לכל אדם שאינו מסוגל לשלם את חובותיו והגיע למצב זה בתום לב.
זהו למעשה הדרך הנפוצה והמוכרת ביותר כיום ליציאה ממעגל החובות ותחילת דרך חדשה. 

כיצד מתחילים הליך חדלות פירעון?

אדם אינו חייב להגיע למצב קיצון בו יפתח נגדו תיק בהוצאה לפועל או יגיע לפשיטת רגל, למעשה רצוי להיוועץ עם עורכי דין המתמחים בהליך חדלות פירעון וכמובן להגיש בקשה לפתיחת הליך וקבלת צו עיכוב הליכים של הממונה על חדלות פירעון 

שלב שני: מרגע קבלת הצו לעיכוב הליכים בו מוקפאים כל הליכי הוצאה לפועל ותביעות הנושים נכנסים לתקופה הנקראת תקופת הביניים, זוהי תקופה של כ-9 חודשים בה החייב מתחייב לעמוד בכל החובות והמגבלות שהוטלו עליו, שיתוף פעולה עם כל הגורמים בתהליך והחלטות בית המשפט.

שלב שלישי: לאחר ששולמו כל התשלומים ע"פ תוכנית הפירעון שקבע בית המשפט ו/או מומשו הנכסים לרבות מכונית ודירות על מנת לכסות את החובות התקבל צו הפטר אשר מעיד על מחיקת חובות לכל הנושים. 

אז למי פונים?

ניהול הליך פשיטת רגל או בשמו החדש הליך חדלות פירעון מול הוצאה לפועל ומוסדות המדינה מורכב ובירוקרטי המחייב בקיאות רבה בהוראות החוק וידע בניהול המשא ומתן על כן רצוי לקבל ליווי וסיוע מקצועי ומשפטי כדי לא ליפול בין הכיסאות.
דלת משרדינו פתוחה עבורכם כדי ללכת יחד אתכם יד ביד לקבלת ההפטר המיוחל.
אנחנו זמינים לכל שאלה

דילוג לתוכן