הפעלת עוסק מורשה במהלך הליך חדלות פירעון

עוד
מאמרים

תוכן עניינים

לבדיקת זכאות לחדלות פירעון

חוק חדלות פירעון החדש אשר תכליתו הינו הבראה ושיקום כלכלי של יחידים ושל עסקים , מאפשר היום באישור בית משפט ובתנאים מסוימים לנהל עוסק מורשה במהלך ההליך. 
 
לעיתים קרובות אנו נתקלים בלקוחות אשר כל חייהם היו עצמאיים והתמקצעו בתחום מסוים. 

לדרוש מאדם כזה שכל חייו היה עצמאי לשנות פתאום את הרגליו ואת כל מה שלמד ויודע לעשות , ולעבור להיות שכיר , גם אם זה באותו תחום , יכול להיות דבר בעייתי מאוד , שהאדם לא יצליח באמת להתנהל בו ולהפיק הכנסה לאורך זמן בסיטואציה שכזו. 

 
הדרישה של ההליך הקודם לאדם אשר כל חייו היה עצמאי , פתאום לעבור להיות שכיר, לא תמיד הייתה הגיונית ונכונה ואף פעמים רבות עמדה בניגוד לאינטרס הנושים. 
גם אם העסק האחרון לא צלח , אין זה אומר שלא נכון לאפשר לו כן לנהל עסק שכן במשך הרבה שנים חידד את כישוריו בתחום העסקי , למד מטעויותיו ויכול להיות שכעת העסק כן יצלח. 

יתרה מכך, לפעמים אינטרס הנושים הוא שהחייב ימשיך לנהל את עסקו במידה וההכנסות מהעסק יהיו יותר גבוהות מההכנסה אשר היה מפיק כשכיר. 

בית המשפט בוחן את אינטרס הנושים בבואו לאשר ניהול עוסק מורשה לחייב בהליך חדלות פירעון ויבדוק מספר תנאים :  
 
1. האם העסק רווחי ועד כמה ?   
במצב בו העסק מראה רווחיות קטנה ,או לא מראה רווחיות יציבה, יעדיף בית משפט כי החייב יעבור לעבוד כשכיר וייצר הכנסה קבועה ויציבה מאשר להשאיר את החייב בעסק בו הוא מסתכן ביצירת חובות חדשים, דבר אשר בפני עצמו הינו עילה לביטול ההליך שלו. 

2. האם העסק הינו "מסוכן" ליצירת חובות חדשים? 
   לעסק אשר יש הוצאות קבועות ללא קשר להכנסתו כגון : שכירות, חשמל , עובדים, סחורה וכד' , הוא עסק יותר מסוכן מכיוון שללא הכנסה העסק יצבור חובות חדשים ולכן בית משפט יטה לאשר עסקים אשר לא טומנים בחובם סיכון כמו לדוגמא נותן שירות אשר עובד מביתו ואם אין הכנסה לעסק גם אין הוצאות. 

3. האם החובות עצמם שבגינן החייב עובר הליך חדלות פירעון נוצרו עקב העסק או מסיבה אחרת? 
כלומר אם החובות נצברו עקב העסק שנכשל , מדוע בכלל להמשיך אותו? 
 

משבר הקורונה נתן לנו דוגמא לכך שהרבה עסקים שהיו רווחיים לפני פרוץ המשבר , פשוט קרסו עקב הקורונה ולכן היה בידנו להראות לבית המשפט כי לפני הקורונה העסק היה רווחי ועקב משבר חריג הוא צבר חובות. 
זאת אומרת, שכעת זהו אינטרס של הנושים שהחייב ימשיך לנהל את העסק שלו מכיוון שהכנסתו תהיה יותר גבוהה מאם היה עובד כשכיר , אזי צו התשלומים שיקבע לו בהליך יהיה גבוה יותר ובכך הנושים יזכו לדיבידנד גבוה יותר . 
 
בשורה התחתונה , ניתן לנהל עסק בהליך חדלות פירעון אך עלינו לשכנע את בית המשפט כי יהא בידינו לייצר הכנסה שהינה משמעותית גבוהה יותר ממה שהיינו מייצרים כשכירים, שהעסק לא בסיכון ליצירת חובות חדשים , ושהמשך ניהולו הוא אינטרס של התיק ושל הנושים אשר יזכו להיפרע מדיבידנד יותר גבוה. 

דילוג לתוכן